O nás
Ing. Ivan Princ (1968) vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově (1986–1990), kde získal vysokoškolskou kvalifikaci v oboru "velitelsko-inženýrský – vojenská chemie" a následně pracoval přes 20 let v armádě. Působil celkem 19 let v odborných funkcích u pozemních vojsk, zejména u 7. mechanizované brigády v Hranicích na Moravě s úkoly k: "Řízení jednotlivých podsystémů v rámci brigády s působnosti na plnění úkolů brigády, zabezpečení bojové a mobilizační pohotovosti a výcvik podřízených chemických jednotek, organizace a řízení chemického zabezpečení brigády a odbornou přípravu příslušníků brigády". Pracoval jako odborný asistent skupiny vojenské strategie a operačního umění oddělení studií vojenského umění Ústavu strategických a obranných studií chemické odbornosti na Univerzitě obrany v Brně (2009–2010). V letech 1990 až 1991 se v rámci 1. speciálního čs. protichemického praporu zúčastnil bojových misí "Desert Storm" a "Desert Shield" v Saudské Arábii a Kuvajtu, kde byly zjištěny chemické zbraně. V roce 2002 se v odborné funkci (odborný poradce velitele kontingentu v oblasti OPZHN a ochrana vojsk) velitelství 11. Polní nemocnice zúčastnil zahraniční bezpečnostní mise ISAF 2 v Kábulu v Afghánistánu.
Od 1. září 2012 pracuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti (Ústav ochrany obyvatelstva) jako odborný asistent. Zde vyučuje problematiku ochrany obyvatelstva v bakalářském studijním programu. Vede a oponuje bakalářské práce studentů a jeho vědecko-pedagogická praxe na vysokých školách činí 12 let. Publikoval odborné články a sdělení. Zpracoval řadu interních vojenských předpisů, pomůcek a publikací. Autorsky pracoval jako vedoucí nebo člen autorského týmu na několika odborných vojenských a civilních projektech, které byly zaměřeny na bezpečnostní problematiku s různými aspekty. Je spoluautorem monografií: Nuclear, Radiological and Chemical Weapons, Radiation and Chemical Accidents (2021) a Jaderné, radiologické a chemické zbraně, radiační a chemické havárie (2020).
Prof. Ing. Dušan Vičar, CSc. (1953) Dlouholetý vědeckopedagogický pracovník se zkušenostmi z výkonu akademických funkcí a řízení řešitelských týmů vědeckých projektů a výzkumných záměrů. V současnosti zastává funkci ředitele Ústavu ochrany obyvatelstva Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Absolvent VAAZ Brno, obor chemické inženýrství (1977), v letech 1983–1988 externí vědecká výchova na VAAZ Brno obor "Operační a bojové použití druhů vojsk, speciální technické a týlové zabezpečení", v r. 1992 habilitační řízení v oboru "Zbraně a ochrana proti nim" na VVŠ PV ve Vyškově, v r. 2004 řízení ke jmenování profesorem v oboru "Ochrana vojsk a obyvatelstva" na VVŠ PV ve Vyškově.
Je členem řady vědeckých, oborových a redakčních rad, člen pracovní skupiny k oblasti vzdělávání "Bezpečnostní obory" a člen hodnotící komise Národního akreditačního úřadu pro oblast "Bezpečnost". Hlavní řešitel či spoluřešitel více jak dvou desítek projektů zejména obranného výzkumu a výzkumných záměrů pro rozvoj organizace, autor více než dvou stovek publikací v odborném tisku, příspěvků na tuzemských i zahraničních konferencích z oblasti chemické kontroly vojensky významných sloučenin, dekontaminace a likvidace následků ekologických havárií a dekontaminace. V posledních letech se věnuje problematice ochrany obyvatelstva a krizového řízení. Je spoluautorem monografií: Nuclear, Radiological and Chemical Weapons, Radiation and Chemical Accidents (2021) a Jaderné, radiologické a chemické zbraně, radiační a chemické havárie (2020).
Doc. Ing. Ivan Mašek, CSc. (1949) pracoval do roku 2018 jako akademický pracovník na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti, Ústav ochrany obyvatelstva. V letech 1992 – 2008 akademický pracovník Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická, Ústav chemie a ochrany životního prostředí. Absolvent VAAZ Brno, obor chemické inženýrství (1976), v letech 1990-92 VA Brno, studium anglického jazyka, v období 1989-92 SVŠT Bratislava, postgraduální studium "Moderní instrumentální metody", v letech 1985-92 externí vědecká příprava VAAZ Brno, kandidát technických věd pro obor "Zbraně hromadného ničení a ochrana proti nim", v r. 2000 habilitace VA Brno, v oboru "Teorie obrany státu."
Autor a spoluautor desítek publikací na zahraničních konferencích a v odborném tisku v oblasti chemie vysoce toxických látek a ochrany prostředí, ochrana životního prostředí, ochrana obyvatelstva, toxické skládky, recyklace elektronického odpadu, autor a spoluautor 5 patentů, v současnosti se věnuje problematice bezpečnosti a ochrany obyvatelstva, chemie vysoce toxických látek, zbraně hromadného ničení a ochrana proti nim, individuální a kolektivní ochrana osob, krizové řízení a plánování. Zakladatel bakalářského studijního programu "Ochrana obyvatelstva".
Doc. Ing. Otakar Jiří Mika, CSc. (1953) Od 1. září 2014 pracoval na Universitě Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti, Ústav ochrany obyvatelstva. Zde působil jako odborný asistent-docent a vyučoval problematiku ochrany obyvatelstva v bakalářském studijním programu. Vedl a oponoval bakalářské práce studentů. V současnosti pracuje na Policejní akademii v Praze a podílí se na různých bezpečnostních projektech. Jeho pedagogická praxe na vysokých školách činí přes 20 let.
V roce 1977 ukončil studium na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně v oboru chemické inženýrství. Poté působil celkem devět let u 19. motostřelecké divize v Plzni ve vojensko-odborných funkcích. Po absolvování interní vědecké aspirantury (v letech 1986-1989) na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně pod vedením profesora Ing. Jiřího Matouška, DrSc. získal dne 12. prosince 1990 vědecký titul kandidát technických věd (CSc.) v oboru ochrana proti zbraním hromadného ničení. V roce 2013 habilitoval na Policejní akademii České republiky v oboru krizové řízení a kriminalistika. K odborné specializaci patří ochrana obyvatelstva, chemická bezpečnost, ochrana před zbraněmi hromadného ničení, CBRN terorismus a ochrana před ním a dalšími příbuznými obory. Od roku 2008 do současné doby je soudním znalcem na problematiku havarijních dopadů závažných chemických havárií. Od roku 2013 je osobou odborně způsobilou pro oblast radiační ochrany. Publikoval celkem přes 350 odborných článků a sdělení, z toho 26 titulů jsou vysokoškolská skripta v České republice a na Slovensku. Odborně publikoval kromě České republiky v dalších 11 zemích. Autorsky pracoval jako vedoucí nebo člen autorského týmu na několika odborných projektech, které byly zaměřeny na bezpečnostní problematiku s různým zaměřením. Od roku 1998 je členem České společnosti chemické a následně i členem Svazu civilní ochrany České republiky (od roku 2011).